romanovské ovce - popis plemene

Romanovská ovce vyniká vysokou plodnosti – běžně se rodí trojčata a čtyřčata, ani paterčata nejsou výjimkou. Zároveň se vyznačuje asezónností říje, což umožňuje i dvojí bahnění ročně. Jehničky i beránci, pohlavně dospívají již v 5-6 měsících věku. Jehničky lze zapouštět v 7-8 měsících při hmotnosti 45kg.

200801242211_rm-popis-plemene
pasouсí se stádo

V součastné době se pro její výbornou plodnost a asezónnost využívá často ke křížení s masnými plemeny.Výsledná jehňata mají vyšší přírůstky a narozené jehničky si uchovávají vyšší plodnost. My máme zkušenosti s křížením Romanovské ovce s masnými plemeny Suffolk, Berrichone du Cher a Clun Forest. Posledním jmenovaným plemenem jsme se rozhodli připouštět i do budoucna, neboť plemeno Clun Forest se vyznačuje krom výborné zmasitosti a většího tělesného rámce malou hlavou a tudíž porody jsou bezproblémové.

Plemeno Romanovské ovce bylo vyšlechtěno v 17. století v Jaroslavské oblasti Ruska a patří do skupiny kožešinových ovcí. Zvířata mají střední tělesný rámec, pevnou konstituci, bahnice dosahují hmotnosti 45-60kg, berani 65-100kg. Má chuťově výborné maso. Hlava, končetiny i ocas jsou porostlé krycí černou srstí, s možností bílých znaků. Tělo je ocelově šedé až šedomodré barvy a vlna tvoří na celém těle prsténkové závitky.

Kožešina romanovské ovce je úžasně lehká, pevná a vyniká výbornou tepelnou izolací. Je odolná proti vlhkosti a neplstnatí. Kožešiny romanovských ovcí se za války využívaly k šití leteckých bund. Jehňata se rodí černá, pouze s bílými znaky.

Romanovka patří mezi úžasně odolné zvíře vůči vnějšímu prostředí, může se chovat celoročně venku. Je však vhodné aby měla k dispozici v létě stinné místo jako úkryt před sluncem a v zimě závětří, kam se mohou schovat jehňata.

Při bahnění pobývají bahnice na naší farmě v tzv. choulech, což jsou samostatné kotce pro každou ovečku a její potomky. Zhruba po třech dnech, kdy se ovce „naučí počítat“ kolik má svých jehňat a jehňata bez potíží poznají vlastní mámu, je vypouštíme zpět do stáda.

Základní stádo je v současnosti cca 60 bahnic, z nichž ty nejlepší připouštíme Romanovskými berany, ostatní berany Clun Forest.

200801242223_rm-popis-plemene-3
bahnice s 3 dny starými romanovskými jehňaty

V současné době očekáváme romanovská jehňata po beranech linie Rauch - ARRARQ, linie Recht ARRARR, linie Rosen ARRARQ a po importovaném beranovi, zakladateli linie Ramon ARRARQ.

Zároveň vedle čistokrevných romanovských jehňat se narodí jehňata F1 generace kříženců - v mateřské pozici romanovská ovce, v otcovské pozici berani Clun Forest linií Fraser, Gerald.
Jehňata se začnou rodit v průběhu měsíce ledna 2008, první budou k odběru během dubna - května 2008.

 

 

 


© 2007 2008 2009 2010 2011Ranč beraní ráj