clun forest - proč chovat Clun Foresta

Báječná ovce i pro naprosté začátečníky, nenáročná na klimatické podmínky a s vysokými přírůstky.

 

Cluna (kamarád jim říká "klauni") si buď na první pohled zamilujete nebo ne... Jsou to ovečky s naprosto odlišným výrazem ve tváři než ostatní plemena, hlavně díky krátkým a vzpřímeným uším.

Bahnice se vyznačují dobrou mléčností a silným mateřským instinktem. Porody jsou velmi  snadné z důvodu malé hlavy rodících se jehňat.  Tělo je zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí, paznehty odolné proti nakažlivému kulhání. Clun Foresti jsou dlouhověcí s dobrou konverzí živin.

Díky výše jmenovaným vlastnostem může toto plemeno chovat i začátečník. Bahnice většinou rodí dvojčata, nicméně ani trojčata nebývají dle zahraničních zdojů vyjímkou.

Vyhovuje mu spíše oplůtkový systém pastvy.

Plemeno je vhodné jak do mateřské pozice, tak otcovské pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat.

V České republice se Clun Forest chová v čistokrevné formě zatím pouze na naší farmě, další dva chovatelé již vlastní jehničky s POP a první jehňata se jim začnou rodit na přelomu roku 2009-2010.  Každopádně jsme přesvědčeni, že se brzo rozšíří mezi chovatele.

V našem chovu v současné době působí čtyři importovaní plemenní berani - linie Fraser a Gerald z Holandska a linie Errol a Emilio z Francie, 5 importovaných bahnic z Holandska, 3 z Francie a osm bahnice a devět  jehnic, které se již narodily v ČR. Dohromady tedy naše stádečko čítá 25 bahnic a jehnic a 4 plemenné berany.

14 oveček má k počátku listopadu březost potvrzenou sonografickým vyšetřením, přírůstky Clun Foresta očekáváme během ledna.

200801242251_cf-proc-chovat-cf


© 2007 2008 2009 2010 2011Ranč beraní ráj